צעצועים

צעצועים

גן מתנהל כמו בית ובו משפחה גדולה, הנוטלת כולה חלק בעשייה השוטפת דוגמת בישול, אפייה, ניקיון ועבודות בחצר. חלק ניכר מן הפעילות והמשחקים כרוך למעשה בפעילות טבעית זו. פעילויות אלה אינן מהוות רק סימולציה של עבודת המבוגרים אלא עבודה בפועל, "הדבר האמיתי".

המשחקים בגן עשויים חומרים טבעיים – קוביות וצעצועי עץ, אבני חן, חרוזים, אצטרובלים, צדפים, בדים וצעיפים, בובות בד וחבל ועוד. חלק מן הצעצועים נבנה או נתפר בידי הגננים וההורים בגן. הבחירה היא בצעצועים בסיסיים וגולמיים ככל האפשר המכבדים ומטפחים את כושר דמיונו של הילד ואת תחושתו האסתטית. צעצוע פשוט, הבנוי בקווי מתאר כלליים מפעיל היטב את דמיונו החופשי של הילד, להבדיל מבובות ומשחקים תעשייתיים, שכל פרטיהם נקבעים מראש. אלה מגבילים את הילד לאופי הדמות ולמשימות שהוגדרו לה מלכתחילה, ואף נושאים בדרך כלל, בהשפעת סדרות הטלוויזיה, אופי אלים וכוחני.

לצד ההכרה בחשיבות המשחק האישי והעצמאי, דגש רב מושם בגן ולדורף גם על משחק ועבודה משותפים שמטרתם פיתוח החוש החברתי ויכולת שיתוף הפעולה. הגננים משתדלים לשמור על איזון בין צעצועים המשרתים צרכים אינדיווידואליים לבין צעצועים המאפשרים לגבש יכולת חברתית ויכולת עבודה משותפת למען מטרה משותפת.