על חינוך ולדורף

על חינוך ולדורף

חינוך ולדורף נוסד בתחילת המאה על-ידי המחנך, הפילוסוף והוגה הדעות רודולף שטיינר (1861-1925). בית-הספר הראשון הוקם כבית ספר לילדי פועלים במפעל "ולדורף-אסטוריה" בעיר שטוטגרט שבגרמניה. מאז, צמחה תנועת בתי ספר ולדורף מאד, וכיום קיימים מאות בתי ספר ואלפי גנים ברוח חינוך ולדורף ברחבי העולם כולו.

בארץ החל חינוך זה את דרכו עם החינוך המיוחד בבאר-שבע ובגבעת המורה ואחר כך נוסדו הגנים הראשונים בירושלים ובהרדוף. בית הספר ולדורף בהרדוף היה בית הספר היסודי הראשון בארץ ואליו הצטרפו אחר כך בית ספר "אדם" בירושלים ובית ספר "שקד" בטבעון. כיום עובדים כ-11 בתי ספר ויותר מ-70 גני ילדים בכל רחבי הארץ בהשראת רוח חינוך ולדורף.

במרכז תפיסתו של חינוך ולדורף נמצאת הפסיכולוגיה ההתפתחותית של רודולף שטיינר. פסיכולוגיה התפתחותית זו, שבקוויה העיקריים דומה מאד לתפיסות ההתפתחותיות המרכזיות בחינוך - של פיזה, אריקסון וקולברג, למשל - רואה את הילד קודם כל כיישות מתפתחת, ואת הילדות כפרק זמן משמעותי ובעל ערך לשם עצמו. הילדות נתפסת כתקופה של בשילה, של צמיחה פנימית ושל לידה הדרגתית של כשרים, איכויות והבנות.

חינוך ולדורף בארץ שם לו למטרה ליישם דרך חינוכית זו במסורת היהודית ובתרבות הייחודית של ארץ ישראל. הבסיס התרבותי והמסורתי מהווה נדבך חשוב לצמיחת הילד ולגיבוש זהותו העצמית בשלב מאוחר יותר.